

Vegansk ukemeny: uke 16, 2023
God søndag!
De siste ukene har flydd av gårde, og plutselig er det skikkelig vår her i Stavanger. Jeg har begynt å så frø til årets kjøkkehage, og fått fjernet de siste restene av ugress fra *kremt* i fjor.
I pottene ute har jeg direktesådd salat, som årets første vekst nettopp utendørs, men foreløpig ser jeg ikke så mye til den. Det betyr at oppskriftene jeg har hentet fram fra arkivet fortsatt baserer seg på grønnsaker vi kjøper i butikk – men jeg har gjort så godt jeg kan med å finne ting som er i sesong i alle fall (selv om jeg ikke klarer å dyrke dem selv ennå).
Oppskrifter
Mandag: gresskarsuppe med røde linser
Herlig suppe med godt med protein fra røde linser. På toppen har jeg gjort det enkelt med koriander, chiliflak og sesamfrø. For litt mer knas i retten kan du bruke for eksempel sprøstekte kikerter eller brødkrutonger.

Tirsdag: pasta i kremet tomatsaus
Pasta og tomatsaus er en uslåelig kombinasjon, spør du meg. Her bruker vi ikke ferske tomater – men likevel tre ulike varianter – tomatpuré, knuste tomater og soltørka tomater. Det gir en skikkelig god fylde til smaken.

Onsdag: salat med quinoa og søtpotet
Nydelig, næringsrik og mettende middagssalat med quinoa, ovnsbakt søtpotet, spinat, rista nøtter og en frisk dressing.

Torsdag: aloo matar
Dette er en nydelig indisk rett med tomater og erter i krydret tomatsaus.

Fredag: burritobowl
Nydelig meksikansk-inspirert middag med krydret ris, bønnestuing, cashewkrem og guacamole.

Lørdag: lasagne med sopp og spinat
I denne varianten har jeg brukt sopp, squash og aubergine, men her kan du virkelig bruke alt av grønnsaker.

Søndag: daal med ovnsbakte grønnsaker
Luksuslinsestuing!

Ukens dessert: sticky toffee pudding
Klissete og knallgod karamellkake helt uten egg og melk.

Ukens bakst: sjokoladekake uten steking
Luftig og skikkelig smaksrik kake som ikke trenger stekeovn. Bruker du glutenfritt havremel blir kaken glutenfri.

FLERE VEGANSKE UKEMENYER FINNER DU HER.
Følg meg gjerne på Instagram og Facebook: