

Italienske riddere
Når jeg har halvgammelt brød liggende, blir det nesten alltid arme riddere. De fungerer utmerket til både frokost og dessert (med litt ulike vrier, såklart), og er enkle å lage. Denne varianten er av det saltere slaget, smaker nesten pizza, og kan fint serveres til både lunsj og middag.

På toppen har jeg valgt vegansk rømme, ruccola, vårløk, chiliflak og balsamicoeddik – en skikkelig smaksfest! Du kan også prøve deg med spinat, pesto, pinjekjerner eller tomatbåter, og kanskje litt frisk oregano eller basilikum?

Antall: 2 porsjoner
Tid: 15 minutter
Ingredienser:
- 2 ss kikertmel
- 2 ss tomatpuré
- 2 dl usøtet soyamelk
- 1 ts tørka oregano
- 1 ss næringsgjær (kan sløyfes)
- salt og pepper
- 4-6 tykke brødskiver, helst et par dager gamle slik at de er litt tørre
- olje til steking
- toppings – f.eks. ruccolasalat, spinat, pesto, pinjekjerner, vegansk rømme, vårløk, chiliflak, balsamicueddik
Framgangsmåte:
Rør sammen kikertmel, tomatpuré, oregano, næringsgjær, salt og pepper i en dyp tallerken. Ha i soyamelk til slytt, og visp sammen til en blanding uten klumper. Ha i brødskivene og la dem bli dynka i blandingen.
Varm opp litt olje til medium temperatur i en stekepanne. Løft brødskivene forsiktig ut av tomatblandingen, stek dem et par minutter på hver side.
Servér skivene rykende varme. Her har jeg toppet dem med vegansk rømme, ruccola, vårløk, chiliflak og balsamicoeddik.

HER FINNER DU FLERE OPPSKRIFTER DU KAN BRUKE BRØDRESTER I.
Følg meg gjerne på Facebook, Instagram og Youtube:
Går det å bytte kikertmel med f.eks. Havremel, og tomatpure med knustetomater?
Ser fantastisk ut – Jeg lurer også på om det går an å bytte ut kikertmel med vanlig mel!
Det går – men det blir ikke helt like bra. Kikertmel erstatter egg i denne oppskriften, så det gjør at det blir litt.. ja, som når du har egg i.