Sjokoladepudding helt fra bunnen

Sjokoladepudding altså. Hallo så godt! Det er lenge siden jeg lagde det av pulver (spesielt siden de ikke er særlig veganske), de siste årene har det gått i hjemmelaget med kokesjokolade, sukker, soyamelk og maisstivelse. Kanskje favorittdesserten min, tror jeg.

Uansett – etter at jeg begynte å lage sjokolade fra bunn med boken til Anette Borge, har jeg funnet ut at det også går an å lage disse gode sjokoladedessertene fra bunn. Veldig kjekt! Og godt!

Oppskriften krever et par råvarer som du ikke får kjøpt i absolutt alle butikker, men både helsekost, Meny og Mega pleier å ha godt utvalg synes jeg. Og kjøper du først en eske kakaosmør eller kokosmelkpulver – da har du til mange runder med sjokoladelaging.

Antall: 4 stk
Tid: 20 minutter + minst 4 timer avkjøling

Ingredienser: 

  • 30 g kakaosmør
  • 30 g kokosmelkpulver
  • 30 g kakaopulver
  • 4,5 dl kokosmelk
  • 40 g sukker (eller annen søtning)
  • 50 g agavesirup
  • 4 ss maisstivelse
  • 4 ss kaldt vann
  • vaniljeyoghurt og blåbær til servering

Framgangsmåte: 

Smelt kakaosmør i en gryte. Når det er helt smeltet har du i kokosmelkpulver, kakaopulver kokosmelk, sukker og agavesirup, og visper det godt sammen. Varm opp.

Rør maisstivelse og vann sammen i et glass. Når det i gryten begynner å koke, heller du i maisstivelseblandingen i en tynn stråle. Visp godt. Mens det koker vil det tykne, la det gjerne få et par minutter med koking.

Hell deretter over i porsjonsformer (eller en stor form), og sett til avkjøling. Etter cirka fire timer i kjøleskapet er sjokoladepuddingen ferdig.

Vaniljeyoghurt (eller vaniljesaus) og blåbær er godt på til servering.

HER FINNER DU FLERE OPPSKRIFTER PÅ VEGANSK MOUSSE OG PUDDING. 

Følg meg gjerne på Facebook, Instagram og Youtube: 

Facebook
Instagram
Youtube

Write a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *