

Påskemenyen 2019
Så var det påske igjen, og mange stikker til fjells. God mat hører gjerne med, så her får dere en litt feststemt ukemeny, med mat tilpasset både vanlige kjøkken og hyttekjøkken.
Sjekk gjerne ut disse blogginnleggene også:
Vegansk påskesnop i vanlige butikker
Påskedessert med to ingredienser
Quiche og ulike eggeretter er veldig typisk for påsken, men heldigvis kan vi lage de (minst) like gode helt uten egg! Denne quichen er inspirert av en jeg fikk servert i Berlin for mange år siden, og det er virkelig en av de oppskriftene jeg er mest fornøyd med på bloggen. Server med en god salat og eventuelt litt godt brød for å gjøre måltidet helt topp.

Tirsdag: Grønnkålrisotto med kikerter og sitron
Nydelig italiensk risotto med proteinrike kikerter, sprøstekt grønnkål og syrlig smak av sitron.

Onsdag: Brokkoli og tofu i ingefærsaus
En nydelig asiatisk rett med appelsin, ingefær, hvitløk, vårløk og sesamfrø.

Torsdag: Gulrotsuppe med krydra kikerter
Gulrotsuppe hører til i påsken, synes jeg. Denne varianten er stylet opp litt med de crunchy kikertene på toppen.

Tørka linser, ris og havregryn er ganske vanlige tørrvarer å ha stående – både hjemme og på fjellet – og det er egentlig ikke så mye mer enn dem som skal til for å trylle fram disse miniburgerne. Super påskemat.

Lørdag – påskeaften: Nøttestek
Jeg er skikkelig glad i nøttestek til både julaften og påskeaften, men til påsken varierer jeg tilbehøret litt. Fløtegratinerte poteter er en favoritt. Skal du på hytte med begrensede kjøkkenfasiliteter, anbefaler jeg å lage nøttesteken på forhånd, steke den opp, skjære den i skiver og fryse dem ned. Vel framme på hytta kan de stekes ferdige i enten ovn eller stekepanne.

Søndag: Pastel de papa – søramerikansk potetpai
Nydelig linse- og grønnsakssaus toppes med potetstappe og bakes i ovn. Vegansk comfort food som smaker godt både på fjellet og i byen.

Etter påskeferier på hytta i barndommen, pleide jeg å bruke bilturen hjemover på å mase om spagetti til middag. Lille Mari var glad i mat, må vite. Så her har vi en hyllest til *kremt* meg selv – og en utmerket mulighet til å bruke opp grønnsaksrester fra påsken (her er det virkelig lov å ta det du har).

FLERE VEGANSKE UKEMENYER FINNER DU HER.
Følg meg gjerne på Facebook, Instagram og Youtube: