veganske chai latte cupcakes oppskrift

Chai latte-cupcakes

Nydelige cupcakes med smak av te, kanel, nellik, kardemomme og ingefær. 

Disse små herlighetene lagte jeg til et marked, og de solgte ut lynkjapt. De er veldig enkle å lage – trikset er litt krydder, samt koke opp melk med en tepose i. Tesmaken trekker inn i hele kaken, og så toppes det hele med en mild glasur og ekstra chaikrydder.

Ingredienser: 

  • 2 dl soyamelk
  • 1 tepose (helt vanlig sort te funker fint)
  • 1 ss eplesidereddik
  • 0,75 dl nøytral olje
  • 2 dl sukker
  • Litt salt
  • 0,25 ts natron
  • 0,25 ts bakepulver
  • 1 ts rent vaniljepulver (eller innholdet fra en halv vaniljestang)
  • 1 ts kanel
  • 1 ts malt nellik
  • 1 ts kardemomme
  • 1 ts malt ingefær
  • 3,5 dl hvetemel

Vaniljeglasur: 

  • 200 gram vegansk margarin
  • Eventuelt litt soyamelk
  • 3-4 desiliter melis

Framgangsmåte: 

Forvarm stekeovnen til 175 grader. Kle et muffinsbrett med 12 cupcakeformer. Varm opp melken til kokepunktet i en liten gryte (er ikke farlig om den småkoker litt heller). Ha i teposene og ta gryten av varmen. La det stå og trekke noen minutter.

Visp sammen den varme melken og eplesidereddik i en bolle. Ha det stå noen minutter slik at det tykner en del. Rør inn olje, sukker, salt, natron og bakepulver.

Rør sammen vanilje, kanel, nellik, kardemomme og ingefær i en liten skål. Ha halvparten i røren, spar resten til pynt. Ha til slutt i hvetemel og visp røren raskt og kraftig sammen.

Fordel røren utover i formene. Stek i 16-18 minutter.

Avkjøl før pynting.

Glasur og pynting:

Kjør margarin og melis jevnt med en håndvisp eller i en food processor. Spe eventuelt med litt soyamelk om det blir for hardt. Du skal ha en fin, smørbar glasur.

Ha glasuren over i en sprøytepose og fordel utover kakene.

Ha et par teskjeer melis sammen med resten av krydderne. Rør det sammen og sikt over kakene rett før servering.

FLERE OPPSKRIFTER PÅ VEGANSKE CUPCAKES FINNER DU HER. 

5 Comments

  1. Herlighet, så deilig!

    1. Mari Hult

      Takk 🙂 🙂

  2. Hvilken margarin bruker du?

    1. Helt sikkert Berit Nordstrand rapskokos

  3. Når man tilsetter eddik i melk vil den skille seg og du får ostemasse og “vann” …. ja, jeg prøvde og fikk teorien bekrefta.

Write a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *