

Glutenfri bountykake
Litt sunnere, men minst like god, nesten-rå Bountykake.
“Denne så tørr ut, men va jo kjempesaftig!” sa favorittkollegaen min Sigve, og var godt fornøyd både med smak og at kaken er relativt sunn.
Vi bruker dadler og nøtter i bunn, massekokos i midten, og sjokolade på toppen.

Ingredienser:
- 2 desiliter dadler
- 1 desiliter mandler
- 1 desiliter valnøtter (eller andre nøtter)
- 2 spiseskjeer kokosolje
- 2 spiseskjeer kokosmasse
Kokosfyll:
- 2 spiseskjeer kokosolje
- 4 desiliter kokosmasse
- 1 boks kokosmelk (må avkjøles i kjøleskap før bruk)
- Eventuelt litt lønnesirup
Topplag:
- 100-200 gram vegansk sjokolade
- 2 spiseskjeer kokosmelk
Framgangsmåte:
Finn fram en kvadratisk (eller rund) form med lengder på cirka 20 centimeter. Kle den med bakepapir.
Rens steinene ut fra dadlene. Ha fruktkjøttet i en food processor sammen med nøtter, kokosolje og kokosmasse. Kjør til du har en seig blanding. Kjenn gjerne på den mellom fingrene om den kleber godt – er den for tørr kan du ha i bittelitt mer kokosolje eller dadler.
Press blandingen ut i bunnen av kakeformen. Sett i kjøleskapet mens du gjør klar fyllet.
Kokosfyll:
Smelt kokosoljen. Rør sammen kokosoljen, kokosmassen og det harde topplaget fra kokosmelken i en bolle eller food processor. Smak til med lønnesirup (eller annen søtning).
Fordel utover kakebunnen. Sett kaldt igjen.
Topplag:
Smelt sjokolade og kokosmelk sammen. Det skal bli tyktflytende – men likevel flytende, er det for tykt kan du ha i et per ekstra spiseskjeer kokosmelk. Fordel utover toppen på kaken. Avkjøl fram til servering.

Hei! Hvor lenge kan denne stå i kjøleskapet? 🙂
Jeg tipper den fint står 4-5-6 dager 🙂