

Jaffacupcakes
Kjempegode cupcakes med et tynt appelsinlag under sjokoladepynten.
Ingredienser:
- 2 desiliter soyamelk
- 2 teskjeer eplesidereddik
- 1 desiliter rapsolje
- 2 desiliter sukker
- 2 teskjeer vaniljesukker
- 3 desiliter hvetemel
- 2 spiseskjeer maisstivelse
- 1 teskje bakepulver
- 1/2 teskje natron
- 1/2 teskje salt
Appelsinfyll:
-
- 1 desiliter appelsinmarmelade
- 1 spiseskje agarflak
Sjokoladeganache:
-
- 100 gram vegansk sjokolade
- 4 spiseskjeer plantefløte
Framgangsmåte:
Forvarm ovnen til 175 grader. Fyll et muffinsbrett med 12 former.
Bland sammen melk og eddik i en bolle, la det stå et par minutter. Ha i olje, sukker og vaniljesukker, og rør godt sammen. Mål opp hvetemel, maisstivelse, bakepulver, natron og salt, og sil over i melkeblandingen. Bland sammen til du har en jevn røre.
Fordel i muffinsformer, de skal være cirka tre fjerdedels fulle. Stek i 20 minutter, og pass på at du ikke åpner døren under steking. Da kan kakene falle sammen.
Ta ut kakene og la de avkjøle seg helt før du begynner med pyntingen.
Appelsinfyll:
Ha appelsinmarmelade og agarflak i en liten gryte. La det stå i minst fem minutter slik at agarflakene får trekke godt inn i væsken. Kok blandingen opp og la den småkoke i fem minutter. Hell over i en skål og la den stå litt før du begynner med pyntingen av kakene.
Sjokoladeganache og montering:
Smelt sjokolade og fløte sammen i en liten gryte.
Legg en liten spiseskje appelsinblanding på hver cupcake. La den stå litt slik at den stivner. Dersom den ikke stivner må du koke den opp på nytt med mer agar.

Topp med et tynt lag sjokoladeganache.

La kakene stå litt før servering slik at sjokoladeganachen får stivne.
Hei!
Finnes det noe annet en kan gjøre hvis en ikke har tilgang til agarflak?
Du kan prøve med maisstivelse. Det blir ikke gelekonsistens da, men du får en veldig tykk og fin appelsinkrem i midten 🙂