

Karamellpudding med gresskar
Nydelig på slutten av et stort måltid.
Karamellpudding uten egg er ingen problem. Her bruker vi agarflak og maisstivelse for å tykne, og litt gresskarpure for både smak og konsistens.
Agarflak får du kjøpt i internasjonale matbutikker, eventuelt på internett.
Ingredienser:
-
- 1,5 desiliter lønnesirup
-
- 1,5 desiliter agavesirup
-
- 5 desiliter soyamelk
-
- 1 spiseskje agarflak
-
- 1 desiliter hvitt sukker
-
- 1 desiliter brunt sukker
-
- 2 spiseskjeer maisstivelse
-
- 2,5 desiliter gresskarpuré
-
- 2 desiliter kokosmelk
Framgangsmåte:
Kle en brødform med bakepapir.
Ha lønnesirup og agavesirup i en gryte og la det koke opp mens du visper jevnlig. La det småkoke i fem minutter, hell det deretter over i brødformen.
Ha halvparten av soyamelken i en gryte. Ha i agarflakene, visp det litt sammen slik at all agaren fuktes. La det stå i fem minutter og trekke. Visp deretter inn hvitt og brunt sukker.
I en liten bolle blander du sammen resten av soyamelken, maisstivelsen, gresskarpureen og kokosmelken. Det skal bli helt jevnt.
Kok opp agarblandingen mens du visper hele tiden. La det småkoke i noen minutter, hell deretter i gresskarblandingen i en tynn stråle. Visp mens det koker, og når blandingen begynner å tykne tar du gryten av platen. Hell alt over i formen og la det avkjøle i en halvtime på kjøkkenbenken før du setter karamellpuddingen inn i kjøleskapet.
La puddingen stå kaldt i minst fem timer før servering. Når den skal serveres hvelver du den over på et fat. Server gjerne med litt ekstra karamellsaus og pisket plantekrem.