

Rå spagetti alfredo
Squashgetti og en kremet saus med smak av trøffel.
Den varme oppskriften på Pasta Alfredo har jeg fått svært bra tilbakemeldinger på, så nå tenkte jeg at det var på tide med en rå versjon.
Her gjør squash jobben som pasta, mens sausen ikke er så veldig langt unna originalen. Trøffeloljen setter en spiss på det hele, det samme gjør den hvite misoen – som liker seg best i rått selskap.
Ingredienser til 4 porsjoner:
-
- 5 desiliter cashewnøtter
-
- 1 desiliter vann
-
- 1 teskje himalaysalt
-
- 2 hvitløksfedd
-
- 2 spiseskjeer næringsgjær
-
- 1 desiliter olivenolje
-
- Litt revet muskatnøtt
-
- 2 spiseskjeer hvit trøffelolje
-
- 1,5 spiseskje hvit miso
-
- Litt hvit pepper
-
- 2 grønne squash
Framgangsmåte:
Bløtlegg cashewnøttene i 10 timer. Hell av vannet og kjør nøttene i en kjøkkenmaskin eller blender sammen med vann, salt, hvitløk, næringsgjær, olivenolje, muskatnøtt, trøffelolje, miso og pepper.
Skrell squashen, og bruk en spiralizer eller mandolin (eller ostehøvel) for å lage fine spagettistrimler av den. .
Bland saus og pasta sammen rett før servering, og hell gjerne litt olivenolje på toppen av det hele.
Tips: Topp gjerne det hele med vegansk parmesan. Kjør næringsgjær i en kjøkkenmaskin med enten pinjekjerner eller gresskarkjerner og dryss over det hele.