

“Stir-fry” med tofu og sesamolje
Næringsrikt, smakfullt og lettlaget!
Dette er en av de rettene jeg alltid lurer på om jeg skal legge ut på bloggen eller ei. Det er nemlig rett og slett stekt tofu og grønnsaker, som serveres med ris, litt nøtter, sesamfrø og saus. En av de rettene som alle har sin egen variant av, og der de fleste neppe følger oppskriften likevel.
Men jeg tar sjansen.
Stir-fry er en kinesisk måte å tilberede mat på i wok. La meg bare si det med en gang: Dette er ikke en innføring. Lurer du på teknikkene leser du om det på Wikipedia.
Ingredienser til to porsjoner:
-
- En halv rød chili
-
- 2 hvitløksfedd
-
- 1 centimeter ingefær
-
- Noen kvaster koriander
-
- 1 spiseskje ristet sesamolje
-
- 1 desiliter soyasaus
-
- 250 gram fast tofu
-
- 100 gram brun ris
-
- 1 desiliter cashewnøtter
-
- Olje til steking
-
- 200 gram gresskar
-
- 1 gulrot
-
- 0,5 brokkoli
-
- 4 sjampinjong
-
- 1-2 desiliter vann
-
- Eventuelt salt og pepper
-
- Sesamfrø
Framgangsmåte:
Rens og finhakk chili, hvitløk, ingefær og koriander. Ha i en liten bolle, og hell over sesamolje og soyasaus.
Skjær tofuen i terninger, og legg dem i marinaden. Jeg foretrekker terninger på ca 1×1 centimeter, men skjær de gjerne større om du foretrekker det.
Kok risen etter anvisning på pakken.
Varm opp en stor stekepanne til høy varme, og rist nøttene noen minutter i tørr panne. Pass på at de ikke brenner seg.
Legg til sides.
Varm deretter opp oljen i den samme pannen.
Rens gresskar, og skjær det opp i terninger. Skrell gulroten, og skjær i skiver. Del brokkolien opp i mindre buketter, og skjær sjampinjong i skiver.
Stek grønnsakene møre i pannen. Dersom du ikke har stor nok panne anbefaler jeg å steke dem litt etter litt, da blir får de en bedre konsistens, og virker ikke kokte.
Legg grønnsakene i en skål etter steking, og ha et lokk over, slik at det holder på det meste av varmen.
Løft tofubitene ut av marinaden, og stek dem i noen minutter på hver side.
Ha i de stekte grønnsakene, og hell over resten av marinaden. Spe på med litt vann til du får ønsket styrke på sausen. Juster eventuelt med salt og pepper.
Sil risen, og rør i.
Dryss over cashewnøttene og sesamfrø før servering.
Hei! Er det soyaolje eller soyasaus som skal brukes i denne oppskriften? 🙂
Soyasaus 🙂